Almanya’nın Potsdam Ünivers**esi ülkede farklı etnik kökene sahip insanların bir arada yaşadığı bölgelerde Almanca dili üzerinde araştırma yaptı.

Yapılan bir araştırma, Türklerin çoğunlukta olduğu mahalledeki Alman gençlerin 'lan' ve 'valla' kelimelerini kullandığını ortaya koydu.

Merkel'in geçen yıl yaptığı açıklama Türk hükümetince de eleştirilmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçen yıl yaptığı ve bazı çevrelerce tepki toplayan açıklamasında, 'multikulti' kavramının geçerliliğini y**irdiğini savunmuştu.

Farklı kültürdeki insanların yanyana yaşayabilmesini simgeleyen kavramı çürüten en büyük öğenin, göçmenlerin Almanca öğrenmemesi olduğunu söyleyen Merkel'i kızdıracak bir araştırma yapıldı.

Türklerin çoğunlukta olduğu bir mahalledeki araştırma, bölgedeki Alnan gençlerin 'lan' ve 'valla' kelimelerini kullandıklarını ortaya koydu.

Milliyet gazetesinde yer alan ayrıntılara göre, farklı etnik kökene sahip insanların bir arada yaşadığı bölgelerde Almanca dili üzerine yapılan araştırma Potsdam Ünivers**esi tarafından gerçekleştirildi.

14-17 yaşları arasındaki gençlerin 48 saat boyunca mikrofonla dinlenmesi sonucu, Almancaya birçok Türkçe kelimenin girdiği görülürken, 'lan' ve 'valla' bunların başını çekti.

Çalışmanın başındaki isim Profesör Heise Wieker, iki kelimenin özellikle başkent Berlin’in Türklerin çoğunlukta olduğu Kreuzberg mahallesinde Alman gençler tarafından kullanıldığını söyledi.

Wieker, bunun yeni bir diyalekt anlamına gelmediğini, başarılı entegrasyonun göstergesi olduğunu söyledi.