Diğer Hizmetlerimiz: ingilizce Kursu |  Toefl Kursu |  Toefl Kursu |  Toefl Kursu |  Yds Kursu |  Toefl |  izmir ingilizce kursu
Rusça Kursu |   Bursa ingilizce Kursu |  ispanyolca Kursu |  ielts Kursu |  Toeic Kursu |  Proficiency Kursu |  Gmat Kursu


İngilizce Kursu
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: ÜDS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

 1. #1
  Junior Member Array
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  28
  Rep Puanı
  0

  ÜDS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ  ÜDS NASIL BİR SINAVDIR?

  ÜDS halen her yıl Mart ve Ekim aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır. Sınavda Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri olmak üzere üç alan bulunmaktadır. Her aday sadece gireceği alandaki soruları cevaplamaktadır. Hangi alandan sınava gireceğiniz ÜDS sonucunuzu kullanacağınız alana ( yüksek lisans/doktora alanına vb.) göre değişmektedir. ÜDS sınavında 80 soru bulunmaktadır ve 180 dakika süre verilir. Sınavda yanlış doğruyu götürmez ve her soru 1.25 puana sahiptir.

  ÜDS'DE NELER SORULUR?

  ÜDS'de aşağıda verilen soru tiplerinde dilbilgisi, kelime, edat, çeviri ve okuduğunu anlamaya dayalı sorular sorulmaktadır. Bu soruların dil becerileri arasında ağırlığı değerlendirilirse en ağır basan becerinin okuma olduğu çok açıktır.ÜDS soru tipleri ve bu soru tiplerinden çıkan soru sayısı şu şekildedir.

  GRAMMAR 10

  KELİME 4

  PHRASAL VERB 2

  PREPOSITION 2

  CLOZE TEST (1 ADET ) 5

  CÜMLE TAMAMLAMA 12

  ÇEVİRİ 6

  PARAGRAF TAMAMLAMA 5

  İLGİSİZ CÜMLE 5

  DİYALOG 5

  PARAGRAF 24

  ÜDS SINAVINDA GRAMMAR SORULARININ KONULARA DAĞILIMI NASILDIR?

  Sınavda dilbilgisi sorularının ağırlığı bilinenin aksine çok değildir. Ancak fazla soru sorulmaması dilbilgisi konularının çalışılmasına gerek olmadığı anlamına gelmez..Çünkü ÜDS'nin en çok ağrırlık verdiği beceri okuduğunu anlamadır ve İngilizce dilbilgisi becerisi iyi olmayan birisi için okuduğunu anlamak oldukça güçtür.

  Sorular genellikle şu konularla ilgilidir:

  TENSES MODALS PASSIVE VOICE CONDITIONALS NOUN CLAUSES RELATIVE CLAUSES CONJUNCTIONS AND TRANSITIONS

  Bu konuların içinde grammar soruları için en önemli konuların TENSES ve CONJUNCTIONS AND TRANSITIONS olduğu söylenebilir. Çünkü en çok bu alandan soru gelmektedir.

  Dilbilgisi konusunda şunu belirtmekte fayda vardır: Sadece dilbilgisi çalışarak ÜDS'den iyi bir puan almak imkânsızdır.

  ÜDS İÇİN HANGİ KAYNAKLAR KULLANILMALIDIR?

  ÜDS'ye hazırlanırken şu 4 çeşit kaynağa ihtiyacınız vardır.

  1.Grammar: Sınava yönelik konu anlatımı ve konulara bölünmüş sorular içeren bir kitap

  2.Vocabulary: Kelime bilgisi ÜDS için en önemli unsurlardan birisidir,ancak kelime çalışmak için bir kaynağa ihtiyaç yoktur. Neden bu şekilde düşündüğümüz ve kelime sorununun nasıl aşılacağı aşağıda geniş bir şekilde açıklanmalıdır.

  3.Reading : ÜDS için en önemli beceri okuduğunu anlamadır.Bu beceriyi geliştirmek için sınava hazırlık sürecinizde mutlaka bir okuma kitabı kullanmalısınız.Bu kitaplarda genellikle paragraflar,kelime alıştırması ve paragraf ile ilgili sorular içermektedir.Kitabı alanınıza uygun şekilde seçmeniz şüphesiz daha iyi olacaktır.

  4.Çıkmış sorular: Şüphesiz ki ÜDS, KPDS, YDS gibi sınavlara girecekler için bu sınavlarda çıkmış sorular eşsiz bir hazinedir. Çıkmış sorulara ulaşmak için bir kitap almanıza gerek yoktur bir çok siteden ulaşabilirsiniz. Ancak açıklamalı cevap anahtarı veren kitaplar oldukça faydalıdır.

  Bu konuda alan ve sınav farkı gözetmeksizin tüm sınavlarda sorulmuş soruları çözmenizi ve çok iyi irdelemenizi öneririm.

  ÜDS’YE NASIL ÇALIŞILIR?

  ÜDS ileri düzey bir sınavdır ve belli bir plan takip etmeden başarılı olmak güçtür. Öncelikle sınav çalışmasını belli bir programa yerleştirmeniz ve yeterince vakit ayırmanız gerekir. Eğer yeterince vakit ayıramayacağınızı düşünüyorsanız ÜDS’nin sizin için içinde bulunduğunuz dönemde önemini gözden geçirin ve eğer vakit ayıramayacaksanız ertelemenizi tavsiye ederim.

  Burada bir programın ana yapısı verilip aşağıda önemli noktaların nasıl çalışılması gerektiği detaylı açıklanacaktır.

  Öncelikle dilbilgisi konularını kitaplarda bulunan sıra ile çalışmalı ve her konu ile ilgili sorular çözmelisiniz. Tüm konular bittikten sonra çıkmış grammar sorularını çözmenizi öneririm çünkü çıkmış sorular genellikle hazırlık kitaplarında bulunan sorulardan farklıdır.

  ÜDS hazırlık aşamanızın başından itibaren bir kelime defteri tutmanızı dilbilgisi sorularında bile bilmediğiniz kelimeleri not alıp ezberlemenizi tavsiye ederim.
  Tüm konular bittikten sonra tüm soru tipleri ile ilgili sorular çözerek soru tiplerine aşina olun.
  En son aşamada alanınızda çıkmış sorularla süreli denemeler yapın.

  ÜDS DE ÖNEMLİ NOKTALAR NELERDİR?

  1.GRAMMAR: ÜDS sınavında ilk 18 soru içinde 10 ve Cloze Test içinde de 2 yada 3 civarında grammar sorusu sorulmaktadır. Bilinenin aksine dilbilgisinin ağırlığı çok azdır. Ancak dilbilgisi bilmeden diğer soruları doğru yanıtlamak mümkün değildir ve bu nedenle dilbilgisine önem verilmelidir.

  İlk yılardaki sınavlara bakıldığında çoğu tekniklerle çözülebilen sorular sorulmuştur, ancak bu giderek okuduğunu anlamaya dayalı sorulara dönüşmüştür. Örneğin eski sınavlarda geçmiş bir tarih için doğrudan tarih verilirken son sınavlarda tarih yerine ANCIENT ya da geçmişte yaşamış bir kişi ismi ya da olay simi verilmekte; günümüz için eskiden TODAY denmesine rağmen şu anda MODERN gibi kelimeler ya da ifadeler kullanılmaktadır. Bu nedenle bu gerçeklerin farkında olarak sınavları güncel şekilde takip etmeyen kitap ya da programlara itibar etmemeniz sizi zaman ve maddi kayıptan kurtaracaktır.

  Dilbilgisi için tüm konuları düzenli olarak çalışıp bu konularla ilgili sorular çözmelisiniz. Bu konuda yapılan önemli yanlışlardan birisi konuların çalışılıp bu konularla ilgili soru çözülmemesidir. Tüm konuları çalışmış ya da dinlemiş olmak sınavda soru çözmeye yardımcı olmaz. Mutlaka konuları çalıştıktan sonra sorular çözmelisiniz. Kitaplarda konulara bölünmüş sorular o konuyu öğretmek amacı ile yazılmıştır. Eğer sadece konulara bölünmüş soruları çözerseniz sınavda hangi sorunun hangi konudan geldiğini anlayamayacağınız için soruları anlamakta ve dolayısıyla çözmekte güçlük çekersiniz. Sınavda sorular genellikte 2 adet boşluk içermektedir ve neredeyse yarısının bir bölümü bir konu ile ilgili diğer bölümü başka bir konu ile ilgilidir. Bu şekilde olumsuz bir durumla karşılaşmamak için mutlaka ÖSYM İngilizce sınavlarında sorulmuş sorularla grammar denemeleri yapmalısınız.

  Dilbilgisinde her ne kadar ayrım yapmak doğru olmasa da en çok soru gelen bölümler TENSES ve CONJUNCTIONS/TRANSITIONS konularıdır.

  2.VOCABULARY: Kelimenin önemi şu sözle özetlenebilir : ‘You can do little without grammar ,but you can do nothing without vocabulary.’

  ÜDS ye çalışma döneminizin en önemli unsurlarından birisi kelime bilgisidir. Yeterince kelime hazinesine sahip olmadan ne okuduğunu anlamak ne de ÜDS gibi büyük oranda okunduğunu anlamaya dayalı bir sınavdan iyi not almak mümkündür.

  Daha önce de belirtildiği gibi çoğu yerde görebileceğiniz kelime listelerini kullanmayı önermiyoruz. Çünkü bu listeler çoğunlukla verimsiz, sıkıcı ve yararsızdır. Ayrıca ÜDS’nin ileri düzey bir sınav olduğunu varsayarak çoğunlukla sınav düzeyinden uzaklaşıp anlamsız kelimeler içermekte ya da kelimelerinin sınavla tutarsız anlamları verilmektedir.Bu nedenle bu sitede kelime listeleri yerine okuma metinleri ve ÜDS,KPDS,YDS gibi sınavlarda önemli olacak kelimelerle yazılmış sorular verilmektedir.Kelime listelerinin yarattığı sorunlara birkaç örnek:

  Örneğin; MAKE UP bir phrasal verb dir. Hem MAKYAJ YAPMAK hem de OLUŞTURMAK anlamına gelir. Bu kelimenin makyaj yamak anlamını bilmek ÜDS sınavında asla yardımcı olmaz.Oysa oluşturmak anlamında defalarca sorulmuş ve doğru cevap olmuştur.Dolayısıyla aslında bu kelimenin sadece makyaj yapmak anlamını bilmek bir anlamda anlamını BİLMEMEKTEN BİLE KÖTÜDÜR.Bir diğer örnek ENJOY fiilidir. Bu kelimenin de anlamını sadece hoşlanmak, iyi vakit geçirmek olarak bilmek anlamanızı gerçekten güçleştirecektir. Çünkü ÜDS düzeyinde bu fiilin anlamını çoğu kez SAHİP OLMAK olarak görürüsünüz.

  Kelime listelerinin yarattığı bir diğer sorun ise kelimelerin sıklık sorudur. Eğer kelime listeleri kullanmak yerine okuduğunuz metinlerde bulunan kelimeleri yada özellikle çıkmış sorularda kullanılan kelimeleri öğrenmeniz kelimeleri sıklık açısından elemenize, dolayısıyla önemli olmayan kelimelerle boşa vakit kaybetmenizi önler.

  ÜDS için kelime sorununu çözmenin temel yolu düzenli bir kelime defteri tutmanızdan ve bu kelimeleri düzenli olarak tekrar etmenizden geçmektedir. Kelimeleri yazarken birlikte kullanıldıkları PREPOSITION ve GERUND/INFINITIVE gibi noktalara dikkat etmeniz yararınıza olur,çünkü bazı sorularda bunlar ip ucu olarak kullanılabilmektedir.

  Kelimeleri kullanacağınız sorulardan, okuma metinlerinden ve daha da önemlisi çıkmış sorulardan almanızı öneririm.

  ÜDS'de özellikle kelime sorularında sorulan kelimeler genellikle belli kelimelerdir. Eğer sınavda sorulan 5 civarında kelime sorusunu doğru cevaplamak istiyorsanız, tüm ÖSYM sınavlarında sorulmuş kelime sorularını çözmenizi ve bilmediğiniz kelimeleri öğrenmenizi tavsiye ederim.

  Kelime hazinesini hızla genişletmek için özellikle fiil ve sıfatlara dikkat etmenizi.ön ve son eklere aşina olmanızı öneririm.

  ÜDS'de kelimenin yanında 2 adet PHRASAL VERB sorusu sorulmaktadır. Daha da önemlisi Phrasal Verb olarak adlandırılan deyimsel ifadeler metinlerde de kullanılmaktadır. Bu kelimeler için de yine yaygınlığa bağlı bir öğrenme şekli işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü İngilizce'de binlerce Phrasal Verb vardır oysa ÖSYM sınavlarında bunların bilindik birkaç yüz tanesi sorulur.

  3.READING: ÜDS'de başarılı olmanın temel unsurlarından birisi okuduğunu iyi anlayabilmektir. Çünkü sadece paragraf bölümünde 24 soru sorulmakta ve diğer soruları da katınca bu becerinin sınavdaki oranı % 70 geçmektedir. Okuduğunu anlamanın temeli iyi bir kelime ve dilbilgisinden geçer. Sınava çalışma sürecinizde bir adet okuma kitabı kullanmanızı ve bol bol okumanızı öneririm. Unutmayınız ki bu bölümde başarılı olmadan ÜDS için özellikte 65 üstü bir not almak çok güçtür. Okuduğunuz metinlerde bilmediğiniz kelimeleri öğrenmeyi ihmal etmeyiniz.

  4.SORU TİPLERİ: ÜDS'de sorular farklı tiplerde sorulmaktadır. Her soru tipinin farklı çözüm yolları bulunmaktadır. Öncelikle her soru tipinin nasıl çözüldüğüne dair ip uçları almalı daha sonra çok sayıda soru çözerek o soru tipinin yapısını ve nasıl çözüldüğünü öğrenmelisiniz. Sitede soru tipleriyle ilişkili ipuçları verilmekte ve bazı soruların çözüm yolları gösterilmektedir. Eğer bir soru tipi ile sorun yaşıyorsanız bunun tek çözüm yolu o soru tipinde çok soru çözmektir.

  5.DENEME: ÜDS hazırlık döneminizin en son aşaması deneme olmalıdır. Deneme sınavlarında kendi alanınızda son yıllarda sorulmuş sınavları kullanmanızı öneririm, çünkü ÖSYM tarafından hazırlanmamış ya da çok eski yıllarda sorulmuş sorular genellikle yanıltıcı sonuçlar vermektedir. Sınav ile deneme arasında çoğu zaman dikkatten kaçan ama bir çok insanın başarısızlığının altında yatan bir sebep vardır :Sınav stresi.Bu durum sınavda kullanılan süreyi de etkilemektedir.Bu nedenle denemelerde 180 dakika sürenin tamamını kullanmamanızı,bir başka deyişle sınavı en fazla 150 dakikada ve hiç ara vermeksizin çözmenizi öneririm.


  Başarılar.

 2. #2
  Junior Member Array
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  20
  Rep Puanı
  0

  Ynt: ÜDS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

  :o

 3. #3
  Junior Member Array
  Üyelik Tarihi
  Oct 2011
  Mesajlar
  1
  Rep Puanı
  0

  Ynt: ÜDS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

  Faydalı bilgileriniz için teşekkürler.TOEFL hakkında da bu tarz bilgilere sahipseniz bizimle paylaşır mısınız? :)

 4. #4
  Member Array
  Üyelik Tarihi
  Oct 2020
  Mesajlar
  32
  Rep Puanı
  2
  Sınava yönelik konu anlatımı ve konulara bölünmüş sorular içeren makaleler biliyor musunuz ?


Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71