Stanford Üniversitesi, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko'nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversitedir. Üniversite, şu anda dünyadaki en büyük bütçeye sahip 3. üniversitedir. Ayrıca Silikon Vadisi'nin yaratıcısı da Stanford Üniversitesi'dir. Stanford öğrenci, mezun ve öğretim üyelerinin çok sayıdaki buluş ve atılımları arasında, SUN, Cisco, Google, Yahoo, HP ve IP (Internet Protocol) da bulunmaktadır.ABD ve dünya çapındaki üniversitelerin sıralandığı başta US News&World Report olmak üzere birçok listede Stanford Üniversitesi, ilk 3 sırada yer almaktadır. Diğer üniversitelerle kıyaslandığında, her bir bölümünün (Mühendislik, İşletme, Siyaset Bilimi, Ekonomi, Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri) sıralamanın ilk 3 kısmında yer alması nedeniyle, genel olarak dünyanın en iyi üniversitesi olarak değerlendirilmektedir. Asıl adı Leland Stanford Junior University dir. Stanford Üniversitesi demiryolu şirketi sahibi bir işadamı ve aynı zamanda Kaliforniya valisi olan Leland Stanford ve eşi Jane Stanfordtarafından kuruldu. Üniversitenin adı, çiftin tek oğulları olan ve 16 yaşında tifodan ölen Leland Stanford Jr.'dan gelir.

Stanford, öğrencilerinin kişisel başarılarını,hayata faydaları olmalarını ve insanlık ve medeniyet açısından huzura sahip bir toplum oluşmasını sağlamak için dizayn edilmiştir. Bugün, Stanford Üniversitesi,kendini,günümüzün büyük sorunlarına çözümler bulmaya ve öğrencilerini geleceğin liderleri olacak şekilde hazırlamaya adamıştır. Ayrıca, öğrencilerine bir çok aktivite fırsatı yaratmayı da kendine görev bilmiştir : Ünlü profesörlerden aldıkları dersler ve araştırma fırsatlarından, bağımsız çalışma ve olağanüstü geniş ders dışı aktivitelerine kadar her şey öğrenciler için düşünülmüştür.

İnsan sağlığı, çevre, uluslar arası ilişkiler ve sanat üzerine yapılan, birçok akademik disiplini içeren araştırma ve öğretimler, üniversitenin kalbini oluşturuyor. Bu girişimler, Standford’a ve onun öğrencilerine,gelecekteki gelişmelerin anahtarı olacak disiplinler birliğini sağlamayı amaçlıyor.
Rektör John Hennessy, Jane ve Leland Stanford’dan bir yüzyıldan daha önce devraldıkları girişimci ruhun yaptıkları ve yapacakları her şeyde onlara cesaret verdiğini, ve kütüphanede,sınıflarda,laboratuarda,tiyatroda ya da atletik alanlarda herkesin kendi mekanını bulabilmesi için çalıştıklarını söylüyor.

KAMPÜSTE YAŞAM
Dünyanın en büyük üniversite kampüsüne sahip olan Stanford Üniversitesi 32 kilometrekarelik bir alana kurulmuştur. Kampüsde, kurumuş bir göl, alışveriş merkezi, büyük bir stadyum, kapalı ve açık yüzme havuzları, tenis kortları, yiyeyek-içecek merkezleri, mimari açıdan son derece ilgi çekici yapılar, çok sayıda Rodin heykeli, golf sahaları, kütüphaneler, 2 adet ilkokul, çocuk bakım merkezleri ve akademik birimler bulunuyor.. Kampüsün geniş olması nedeniyle, öğrenciler için yaya olarak dolaşmak güç olsa da, düzlük bir alana kurulmuş olması ve yerleşkeye ev sahipliği yapan Palo Alto kentinin yaz-kış ılıman iklimi sayesinde, bisikletle kampüsteki tüm birimlere ulaşmak mümkün olabiliyor.

Sanat & Kültür : Stanford, yaratıcılığı ve sanatı destekleyen zengin bir geleneğe sahip. Halka da açık olan birçok program arasında Stanford Canlı Sanatlar ,ve dünyaca ünlü bir müze olan Cantor Center bulunuyor.

Öğrenci Hayatı: Standford, 4300 mezun ve 6100 okuyan öğrencisi barındırabilen bir üniversitedir. Öğrenciler sadece kampüsün olağanüstü kaynaklarına değil, aynı zamanda birçok kültürel ve açık hava aktiviteleri de katılabilirler. Kampüste dolaşmanın en popüler şekli bisiklet kullanmaktır. Alternatif olarak da ücretsiz ring servisleri de mevcut. Ayrıca, Stanford içinde 24 saat acil servis ve güvenlik hizmeti de devam ediyor.Üniversitede,çeşitli kafe,restoran ve barlardan oluşan 30 dan fazla yemek alanı bulunuyor.