CHICAGO ÜNİVERSİTESİ
Chicago Üniversitesi, ABD Illinois'de bulunan özel bir araştırma üniversitesidir. 1890'da hayırsever işadamı John D. Rockefeller tarafından kurulmuştur. Üniversite, Chicago Üniversitesi, çeşitli meslek yüksek okulları, dört bölümden oluşan disiplinlerarası komiteler ve altı mesleki okulu barındırmaktadır. Akademik yatırıma bağışları,entellektüelizmi ve 85 Nobel Ödüllü mezunuyla ünlüdür.
2007'de üniversite bilimsel araştırmalara 322.288.000$ harcadı. Chicago Üniversitesi mezunları Chicago Ticaret Okulu'nun, Sosyoloji Okulu'nun gelişmesinde, yasal analizlerdeki hukuk ve ekonomik hareketlerinde, ve dünyanın ilk el yapımı nükleer reaksiyonunun gerçekleştirilmesinde önemli rol oynamıştır. Ayrıca, üniversite ABD ‘de ki en büyük üniversite basınına da ev sahipliği yapmaktadır

MİSYONU ve VİZYONU

Chicago Üniversitesi fakülte ve öğrencilerinin öncü,yenilikçi ve önder olması için çaba göstermektedir. Ayrıca, çevremizdeki dünyaya uyum sağlamayı hedeflemekte,ve değişebilen fikir gücüne inanmaktadır. Misyonunun merkezinde araştırma,eğitim ve keşiflerin ve fikirlerin yayılması yer almaktadır. Üniversitenin parolası,yeni bir bilgi birikiminin herkesin hayatını zenginleştireceğini söylüyor. Üniversite, fakülte araştırmaları için finansal desteği kabul ettiği zaman, aynı zamanda bu araştırmaların halkın yararına olacak sonuçlarının da yayılmasını bir zorunluluk olarak kabul etmiş sayılır. Araştırma sonuçlarının ticari gelişimi üniversitenin gelişimine en büyük etkiyi ,ve halka en büyük katkıyı sağlar. Ticari gelişmelerden elde edilen gelir temel araştırma ve eğitim için devam eden çabalar için destek olarak kullanılır.

FAKÜLTE ve OKULLAR
Biyolojik Bilimler Fakültesi
Beşeri Bilimler Fakültesi
Sosyal Bilimler Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Booth Ticaret Okulu
Hukuk Fakültesi
Pritzker Tıp Fakültesi
Irving B. Harris Halk Siyaset Çalışmaları Okulu
Toplumsal Servis Yönetimi

KAMPÜSTE YAŞAM
Kampüsteki sınıflar,neşeli sohbetlerin yuvası olmakla ünlüdür. Sınıflarda başlayan tartışmalar sıksık yurt salonlarına,yemek masalarına taşınır. Chicago eğitimi hayat değiştiren bir deneyimdir. Chicago’nun Hyde Park’ı Michigan Gölüne komşudur. İçinde 1997 de dizayn edilmiş botanik bir bahçe bulunmaktadır. Geleneksel İngiliz Gotiği ve modern binaların karışımından oluşan bir mimarisi vardır. Chicago Üniversitesi öğrencilerinin yürüttüğü 400 klüp ve RSOs olarak bilinen organizasyonlar var. Bunların içinde kültürel ve dini gruplardan tutun,akademik klüpler ve takımlar ve ortak ilgi alanlarını ilgilendiren organizasyonlara kadar birçok aktivite var. Önemli RSOs organizasyonları arasında iki haftada bir çıkarılan The Chicago Maroon gazetesi ve üniversitenin kendi radyosu olan WHPK-FM ver almaktadır. Ayrıca, Üniversitenin 14 derneği ve 6 yurdu vardır. Kampüste,her birinde ortalama 70 öğrencinin yaşadığı 38 evden oluşan bir yerleşim sistemi bulunmakta. Birinci sınıfların bu ev sistemine katılması gerekiyor ve heryıl bunun devam edileceğinin garantisi veriliyor. Son sınıf öğrencilerinin de yaklaşık %60’ı da kampus içinde yaşıyor. Ayrıca yüksek lisans öğrencilerine kampus yakınlarında 28 apartman ayrılmıştır.