MASSACHUSETTS TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, veya kısaca MIT ,   Amerika Birleşik Devletleri 'nın   Massachusetts   eyaletindeki   Boston   şehrinin Cambridge   mahallesinde yerleşik ve özellikle   bilim ,   mühendislik   ve   ekonomi   konularındaki başarılarıyla tanınan bir teknik üniversitedir. Teknoloji ve mühendislik konularında Dünyanın en iyi   teknik üniversitesi   olarak tanınmaktadır. Şu ana kadar   MIT' nin öğretim ve araştırma üyeleri, öğrenci ve mezunları arasında   Nobel Ödülü   kazananların sayısı 72'ye ulaşmıştır ve bu ödüllerin 15'i son beş yıl içinde kazanılmıştır.

MIT 1861 yılında kuruldu ve   1865   yılında   Boston kentinin merkezinde kiralık bir binada eğitime başladı. 1916   yılında   Boston   şehrinin ortasından geçen Charles nehrinin   karşı yakasında bulunan   Cambridge semtinde bulunan şimdiki kampüsüne yerleşti. Apollo 11 astronotu Buzz Aldrin, Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke ve İsrail başkanı Benyamin Netanyahu MIT'in ünlü mezunları.

MİSYON ve VİZYON
MIT’in vizyonu bir bilgi birikimi geliştirmek, ve öğrencileri bilim, teknoloji ve 21. yüzyıl dünyasına ve ulusa en iyi şekilde hizmet edecek olan diğer alanlarda öğrencileri eğitmektir. MIT, çeşitli kampus imkanlarının entelektüel teşvikiyle keşfetmenin heyecanını ve güçlü akademik çalışmaları kombine eden bir eğitimi öğrencilerine vermeye kendini adamıştır. Bunun için her MIT üyesinin,insanoğlunun iyileşmesi için, akıllıca,yaratıcı ve etkili bir şekilde geliştirmek amacıyla elinden geleni yapmaktadır. Önemli bir doğa bilimci olan kurucu, William Barton Rogers gittikçe endüstrileşen Amerika için bağımsız bir eğitim enstitüsü kurmak için burayı kurmuş ve her zaman pragmatik ve pratik bir yapıyı vurgulamıştır. O, profesyonel yeteneğin en iyi şekilde araştırma ve öğretmeyle ve gerçek dünya problemlerine odaklanarak gerçekleşebileceğini savunmuştur. Ayrıca, gelişme öğretme laboratuarının da öncü olmuştur.
MIT bugün, dünya standartlarında bir eğitim enstitüsüdür. Öğretme ve araştırma hala onun temel amacıdır. MIT bağımsızdır, karma eğitim uygular ve özel olarak donatılmıştır. Beş fakültesi,bir koleji,sayısız akademik bölüm ve derece programlarıyla, dahası disiplinlerarası merkezleri,laboratuarları ve bölümler arası gelenekselleşmiş mesafeleri yok eden programlarıyla hizmet vermeye devam edecektir.

FAKÜLTE ve OKULLAR
MIT, içinde 26 bölüm bulunduran beş fakülteye ve bir koleje ayrılır
• Mimarlık ve Planlama Fakültesi :Mimarlık , Yayımcılık Bilim ve Sanatları , Kentleşme Bilimi ve Planlama
• Mühendislik Fakültesi : Uçak ve Uzay Bilimleri , Biyoloji Mühendisliği, Sayısal ve Sistem biyolojisi ,KimyaMühendisliği , İnşaat ve Çevre Mühendisliği , Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği , Mühendislik Sistemleri Bölümü , Malzeme Bilimleri ve Mühendisliği , Makine Mühendisliği , Nükleer enerji mühendisliği
• Edebiyat, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi : Antropoloji , Karşılaştırmalı Yayımcılık Bilimleri , Ekonomi , Yabancı Diller ve Edebiyat , Tarih , İnsan Bilimleri, Dil bilim ve Felsefe , Edebiyat ,Müzik ve Tiyatro , Siyasal Bilimler , Bilim, Teknoloji ve Toplum, Yazı ve İnsan Bilimleri
• İşletme Fakültesi
• Fen Fakültesi : Biyoloji , Beyin ve Algılama Bilimleri , Kimya , Yer, Atmosfer ve Gezegen Bilimleri - Jeoloji , Matematik , Fizik
• Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Koleji : Ayrıca Harvard MIT Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü olarak da bilinir.

KAMPÜSTE YAŞAM

Her iki kampüste de, öğrenciler, bu dünya standartlarındaki araştırma enstitüsünün kaynaklarına sahiptir. Öğrenciler istedikleri zaman disiplinlerarası aynı problemleri yaşadıkları arkadaşlarıyla çeşitli salonlarda ve yemek masalarında beyin fırtınası yapabiliyorlar. Ayrıca,müzik gibi diğer tutkuları için de aradıklarını bulma fırsatları vardır. MIT müzik ve tiyatro bölümünden bir öğrenciye solist olarak, enstitünün Killian Salonunda performans gösterme fırsatı sunulabilir. Öğrenciler yurtlardan yararlanabilecekleri gibi MIT onlara kampus yakınlarında barınacak yer bulmak için yardımcı olabilir.

Mit’in enstitünün araştırma ve çalışmalarını sürdürmesine yardımcı olan beş kütüphanesi vardır. 2.6 milyondan fazla kitap, 17.000 mevcut üyelik,478 çevirimiçi veri bankası ile hizmet vermektedirler.