DARTMOUTH COLLEGE
Dartmouth Koleji, 1769 yılında ABD Hanover'de kurulan özel bir karma eğitim üniversitesidir. Aynı zamanda Ivy Ligi'nin bir üyesi ve Amerikan Devriminden önce kurulan dokuz Sömürge Koleji'nden biridir. Güzel sanatlar lisans programının yanı sıra, Dartmouth'da tıp , mühendislik ve ticaret fakülteleri de vardır. Okul, 1.1 km ² lik bir kampüs üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca, Dartmouth'un 34 çeşitli spor takımı Ivy Ligi'nde halen mücadele vermekte,ve üniversitenin öğrencileri onların çeşitli kampüs geleneklerini sürdürmeleriyle tanınmaktadır.

MİSYON ve VİZYONU
Dartmouth Koleji misyonu, üniversiteyi oluşturan tüm parçalarla iletişimi kuvvetlendirerek bir öğrenme ve keşfetme aşkı yaratmak. Okul, bu misyonun enerjik ve hareketli bir ortamda gerçekleştireleceğine inanıyor ve bir bilgi birikimi yaratmak için çaba gösteriyor. Bu yüzden de Kolej’in programlarına gerekli desteği göstermekyi kendine görev biliyor. Vizonu ise değişmeyen yenilikçiliği, ve geleneksel iletişimle teknolojiyi birleştiren etki bir iletişim sürdürmeyi kapsıyor. Bu vizyon, Koleji oluşturan birimlerle çift yönlü iletişimi ve en etkili insan ilişkilerini prensip kabul eden bir temele dayanıyor.

AKADEMİK DEPARTMANLAR
Afrika ve Afrika Amerikan çalışmalar, Antropoloji, Sanat Tarihi, Asya ve Orta Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Asya ve Orta Doğu Çalışmaları, Biolojik Bilimler, Kimya, Klasikler, Karşılaştırmalı Edebiyat, Bilgisayar Bilimleri, Yeryüzü Bilimleri, İktisat, Eğitim, Mühendislik Bilimleri, İngilizce, Çevresel Çalışmalar, Film ve Medya Çalışmaları, Fransızca ve İtalyanca, Coğrafya, Alman Çalışmaları, Devlet, Tarih,Hümanizm 1&2, Etkili Yazma Enstitüsü, Musevi çalışmaları, Latin amerika ve Karayip Çalışmaları, Dilbilimi, Matematik, Mtematik ve Sosyal Bilimler, Rönesans Çalışmaları,Müzik, Yerli Amerikan Çalışmaları, Felsefe, Fizik ve Astronomi, Din, Rusça, Sosyoloji, İspanyolca ve Portekizce, Stüdyo Sanatı, Tiyatro, Kadınlar ve Cinsiyet Çalışmaları.

KAMPÜSTE YAŞAM
Dartmouth, gruplaşmamış öğrenci yurtlarının yerine tüm kampüste toplam dokuz barınma grubuna sahiptir. Bu yurtlar modernden geleneksele çeşitli özellkler göstermektedir, ve odalar da tek kişilikten dört kişileğe ve apartman dairelerine kadar farklı şekillerde düzenlenmiştir. 2006’dan beri Kolej tüm öğrencilerini ilk yıllarından okulu bitirinceye kadar barındırmayı garanti etmektedir. 3.000’den fazla öğrenci üniversitenin sağladığı bu barınma imkanlarından yararlanmayı seçmiştir.
Ayrıca, kampüs yemeklerini, kampüsteki onbir yemek kuruluşunu idare eden Dartmouth Yemek Servisi tarafından karşılanmaktadır. Bunların dördü kampüsün merkezinde Thayer Yemek Salonunda bulunmaktadır.

The Collis Center öğrenci hayatının,programlama ve hizmetlerin merkezidir. Burada, bir kafe, çalışma salonları, ortak alanlar ve Akademik Beceriler Merkezi’nin de içinde bulunduğu yönetim departmanı yer almaktadır. Robinson Salonunda ise Dartmouth Gezi Klübü ve The Darthmouth isimli günlük gazetenin içinde bulunduğu çeşitli öğrenci organizasyonları vardır.
The Princeton Review, Dartmouth’u “ Hayat Kalitesi” kategorisinde 3. , “En Mutlu Öğrenciler” e sahip olma açısından da 6. sıraya koymuştur. Yunun sisteminde sergilenen spor etkinlikleri en popüler kampüs aktiviteleridir. Bununla birlikte Dartmouth 350 den fazla organizasyon, takım ve spor aktivitesi sunmaktadır. Okul ayrıca çeşitli uzun süreli kutlamalara da ev sahipliği yapmaktadır.