Diğer Hizmetlerimiz: ingilizce Kursu |  Toefl Kursu |  Toefl Kursu |  Toefl Kursu |  Yds Kursu |  Toefl |  izmir ingilizce kursu
Rusça Kursu |   Bursa ingilizce Kursu |  ispanyolca Kursu |  ielts Kursu |  Toeic Kursu |  Proficiency Kursu |  Gmat Kursu


İngilizce Kursu
Toplam 1 sonuçtan 1 ile 1 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Yabancı Dil Kimler İçin Zorunlu Olmalı?

 1. #1
  Administrator Array
  Üyelik Tarihi
  Sep 2009
  Bulunduğu Yer
  Turkey/Istanbul
  Mesajlar
  22
  Rep Puanı
  10

  Post Yabancı Dil Kimler İçin Zorunlu Olmalı?

  Yabancı dil konusu, dün olduğu gibi bugünde tartışılmaya devam ediyor. Yabancı dille eğitim yapan kolejler gibi üniversiteler de, hala tartışma konusu.
  Peki Türkiye'de gerçek anlamda yabancı dille eğitim yapılıyor mu?
  Evet demek mümkün değil.

  Yine aynı şekilde, peki tüm akademik yükseltmelerde yabancı dil koşulu aranmalı mı?
  Örneğin güzel sanatlarda?


  abbas_guclu.jpgBu konudaki tartışmalann ardı arkası kesilmiyor.
  Çok iyi bir öğretim elemanı olduğu halde, yabancı dil yüzünden akademik kariyeri yanm kalan ve bu yüzden bunalıma giren ya da mesleğe veda eden akademisyen sayısı her geçen gün artıyor. Ve YÖK bu konuda alternatif çözümler üreteceğine, patinaj yapmaya devam ediyor.
  Yabana dil sınavlarını birleştirerek, soruna çözüm getirdiğini sanıyorsa da, bu büyük bir hayal kırıklığı yaratacaktır...

  Sanat için şart mı?
  İşte bu konudaki farklı görüşlerden birisi:
  Şubat dayatmacılannın gemi azıya aldıklan günlerde yürürlüğe konulan ve gittikçe sıkılaştınlan yabancı dil kriteri, Türk bilim adamlannın bilimsel faaliyetlerini azaltmış ve sekteye uğratmıştır. Bu kriter, bütün akademisyenleri akademik hayattan soğutmuş, bezgin ve yorgun düşürmüştür. Yabancıların bile hayret ve şaşkınlıkla karşıladıklan bu kriter, ilmi ve ahlaki olmaktan çıkmıştır. "Doçentim ve mesleki alanım müzik eğitimi. Bu yöndeki tartışmalara katkı yapabilmek adına birkaç noktayı da hatırlatmak istiyorum. KPDS dil sınavında İngilizce. Almanca ve Fransızca gibi dillerin dışında Arapça. Farsça. Çince vs., gibi dillenden de sınav yapılmaktadır.

  Örneğin; Arapçadan sınava giren bir kişi, imam hatip lisesi mezunu olup lisede Arapça dersi görmekte, buradan ilahiyat fakültesini okuyarak Arapça eğitimine devam etmekte, akabinde yüksek lisans ve doktora eğitimi yaptığında da Arapça eğitimini kesintisiz bir şekilde sürdürmektedir. Haliyle bu kişi yaklaşık 14 yıl boyunca Arapça dersini düzenli bir şekilde öğrendiği için de KPDS gibi bir sınavdan başansız olma gibi bir sıkıntı yaşamamaktadır.

  Ben ve benim gibi normal liseyi okumuş pek çok Anadolu insanı ise ne lisede doğru düzgün bir dil eğitimi almıştır, ne lisansta ne de yüksek lisans ve doktorada. Sanat alanlannın hiçbirinde yabana dil eğitimi yok ve olması da zâten doğru değil. Bizler zaten bir sanat dalını layıkıyla başarabilmek için (Enstrüman çalmak, şarkı söylemek, resim yapmak, tiyatroyla ilgilenmek gibi...) gençliğimizden itibaren gecemizi gündüzümüze katmaktayız ve bizim için zaten bir enstrüman çalmak ikinci bir dil demektir...

  Alanımızla ilgili ne kadar kitabımızın, makalemizin, sempozyum konferans gibi bilimsel etkinliğimizin ya da konserler vermiş olmamızın bir anlamı yoktur, ta ki dilden 65 puan almadıktan sonra. Ama şu an ülkemizde, hiçbir bilimsel yayını olmayan, sadece dilden 65 aldığı için doçent olan birçok insan var. Pazar günleri ellerinde valizleri, başka başka şehirlerden sırf sınavlara girmek için gelmekteler. Bunun adı resmen zulümdür.

  Bu durum yüzünden birçok yetenekli, istekli, başanlı gencimiz bu mesleği tercih etmemekte ve yok olup gitmektedir...  Dil sorunu nasıl çözülür?
  Yabancı dil sorununu üniversite ya da üniversite sonrasında çözmek, bugüne kadar hiç kolay olmadı. Bundan sonra da çok kolay olacağa benzemiyor. Bu yüzden yabancı dil konusu ne kadar erken çözülürse o kadar iyi olur. Bu noktada da görev Milli Eğitim Bakanlığına düşüyor.
  Ama tüm bunlar tükenin genel eğitim sonınlan. Peki, YDS'de nasıl başanlı olunur. İşte asıl sorunumuz bu şu an için.

  Ve bizim çabamız da zaten o yönde. Justenglish'le birlikte hazırladığımız deneme sınavlan eminiz ki size fazlasıyla yararlı olacaktır. Bu yöndeki her türlü görüş ve sorunlarınızı bize yazabilirsiniz. Aynca YDS'ye yönelik tüm gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
  Attached Images Attached Images

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71